نگاه اولیه به اسم ها و مشخصات عامیانه به  زنجیر
زنجیر صنعتی
زنجیر غلتکی
زنجیرانتقال نیرو
زنجیر بالدار
زنجیر شاخک دار
زنجیر خط تولید
زنجیر کشنده
زنجیر پیم دار
زنجیر رول بلبرینگ دار
وظیفه زنجیرشاخکدار چیست ؟

زنجیر های شاخک دار یا همان بالدار برای انتقال بار از آن استفاده می شود که بالا زنجیر به صفحه قوطی های آهنی مخصوص پیچ شده که بتوان روی آن بار گذاشت زنجیر شاخک دار شرکت himax  در کوره های  آجرپزی سنگبری ها کارخانجات نساجی سرامیک و همه کارخانجات استفاده میشود زنجیرهای شاخک دار غلتکی که از این شرکت می باشد از نظر کیفیت در ظاهر آن مشخص می‌شود که با وزن کشی و اندازه گیری و شکل ظاهر نسبت بهبه برند های دیگر می باشد

انواع زنجیر های صنعتی از نظر جنس

زنجیر های صنعتی در محل های مختلفی از جمله مناطق مرطوب،  زیر آب،  تحت فشار،  تحت دمای بالا مثل کوره و تحت بارهای سنگین انتقال نیرو انجام می دهند. بسته به شرایط جوی که قرار است یک زنجیر در آن به کار رود جنس زنجیر ها نیز متفاوت است. جنس زنجیرها می‌توانند از فولاد گالوانیزه، چدن یا  استیل باشند. انواع زنجیر های صنعتی از نظر محل استفاده نیز متفاوت هستند. زنجیر های صنعتی در صنعت تولید مواد غذایی، کشاورزی و در صنعت خودروسازی برای انتقال نیرو استفاده می شوند.در صنعت دریانوردی این زنجیرها با آب و رطوبت تماس دارند و برای تولید مواد غذایی و کشاورزی معمولاً در داخل کارخانه ها و در شرایط کنترل شده به کار گرفته می شوند.

تاریخ ساخت زنجیر های صنعتی

در قرن شانزدهم میلادی لئوناردو داوینچی طرح هایی کشید که به نظر می رسد طرحی از اولین زنجیرهای فولادی می باشد. این زنجیرها احتمالاً برای انتقال نیروی کششی طراحی شده بودند. زیرا فقط از صفحات، پین ها و اتصالات فلزی تشکیل شده بودند و قابلیت چرخش را داشتند. مدتی طول کشید تا تکنولوژی و صنعت با مفهوم زنجیر سازگار شود. مشکلاتی که در ساخت زنجیر سازی بود ساخت و پردازش آن بود.

تا اینکه در قرن نوزدهم میلادی فناوری های جدید به کمک آمدند. در دهه ۱۸۰۰ یک مرد فرانسوی به نام گول زنجیری مشابه به طرح داوینچی اختراع کرد که از آن در دوچرخه ها استفاده می شد. وقتی در قرن نوزدهم قالب های زنجیرسازی اختراع شدند، همه چیز خیلی سریع شروع به پیشرفت کرد. ابتدا زنجیره‌ای از حلقه های کاملاً یکسان ساخته شد که قابلیت جدا شدن حلقه ها و تغییر طول را داشت. پس از آن زنجیرهای پیکسل با پین های جدا شدنی ساخته شدند. این زنجیر ها به مرور زمان با زنجیرهای نقاله فولادی، جایگزین شدند. در اواخر دهه ۱۸۰۰ اختراع زنجیر های غلتکی انقلابی در صنعت زنجیر های فولادی به وجود آورد. این زنجیرها نسبت به زنجیر غلتکی مقاومت بیشتری در برابر سایش داشتند. این زنجیرهای جدید در دوچرخه ها، چرخ های عقب اتومبیل های اولیه در سال ۱۹۰۳ در هواپیمای برادران رایت به کار گرفته شدند.

در زنجیرهای  غلتکی در اوایل قرن نوزدهم در کارخانه جات و در موتورسیکلت ها به طور گسترده استفاده شده و کار برد انها هر روز بیشتر شد.

مزایای استفاده از زنجیر های صنعتی
عمر طولانی و ماندگاری بالا در زنجیر صنعتی
انتقال همزمان نیرو در چند محور در زنجیر صنعتی
انتقال نیرو و در مسافت های طولانی در زنجیرهای صنعتی
مقاومت بالا در برابر حرارت رطوبت و فشار تحمل وزن زیاد
زنجیر صنعتی (industrial chain) چیست؟

اتصال توسط زنجیر توسط دوچرخ  دنده برای انتقال نیرو استفاده می شود .
در صنعت خودروسازی قدیم، برای انتقال نیرو از زنجیر استفاده می شد که در حال حاضر به علت صدا سر و صدای زیاد آن با تسمه تغییر کاربری دادند.

مهمترین استانداردهای انواع زنجیر صنعتی

امروز تمامی زنجیر های صنعتی مرغوب تحت دو استاندارد از سازمان های  بین المللی امریکا ANSI  و سازمان استاندارد بین المللی یا به اختصار IOS  قرار می گیرند و در ایران تحت استاندارد ایران قرار می گیرند .

شباهت های زنجیرهای صنعتی

زنجیرهای صنعتی شباهت هایی با هم دارند و عملاً مکانیزم کاری هر دو یکسان است .

تفاوت اصلی زنجیردر میزان تحمل بار-نیرو و طول عمر آنها می باشد . مثلا  زنجیرهایی که برای جابجایی ماشین آلات سنگین مثل تراکتور ها استفاده می شود با زنجیرهایی که برای جابجا کردن بسته های آرد به کار می روند تفاوت زیادی دارند.

اجزای تشکیل دهنده زنجیرهای صنعتی

پین – غلتک – بوش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up